OSTATNIE WPISY

[PATRONAT] IntoKorea III - Koreańskie tabu

7:06 AM



Sekcja Koreańska Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność zaprosić na III edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej IntoKorea - "Koreańskie tabu", którą patronatem medialnym objął nasz blog! 

Miejsce:
Biblioteka Jagiellońska, Kraków
(wejście od ul. Oleandry 3, Sala Konferencyjna)
Termin:
23 maja 2015 r.
Ideą przyświecającą trzeciej edycji wydarzenia jest przybliżenie tematów związanych z szeroko pojętymi zakazami kulturowymi, społecznymi czy politycznymi oraz zagadnieniami niejednoznacznymi z perspektywy krajów Półwyspu Koreańskiego. W każdym społeczeństwie czy kręgu kulturowym mamy do czynienia ze zjawiskami, procesami czy normami, których złamanie, bądź nieprawidłowa interpretacja wiąże się z gwałtownymi, najczęściej negatywnymi reakcjami. Kraje Półwyspu Koreańskiego nie są wyjątkami. Mocny fundament konfucjański, wieloletnie działania zbrojne czy okres okupacji japońskiej, a także swoiste wartości i liczne zmiany na płaszczyźnie polityczno-społeczno-gospodarczej, to tylko niektóre z przyczyn powstawania „koreańskich tabu”. Tabu, to w tym przypadku tematy, których Koreańczycy nie podejmują, bądź które podejmują rzadko. Tematy, które wiążą się z bolesnymi czy kontrowersyjnymi elementami koreańskiej historii i społeczeństwa. Przykładami są doświadczenia Comfort Women, stosunki z Koreą Północną, kwestie cenzury politycznej, wzbudzające kontrowersje postaci historyczne, czy nawet stosunek współczesnych Koreańczyków do osób homoseksualnych.
Kwestie związane z pewną nienaruszalną etykietą i zachowaniem wyrażane są także w języku koreańskim oraz kontaktach międzyludzkich. Złamanie ich może wiązać się z naganą, bądź nawet odrzuceniem. Elementem charakterystycznym dla tamtego regionu świata jest tzw. "kultura wstydu", którą można zauważyć w codziennym życiu mieszkańców Półwyspu Koreańskiego.

Przykładowe tematy:
- Samobójstwa wśród starszego pokolenia Koreańczyków
- Homoseksualizm w Korei Południowej
- Pozycja społeczna oraz szacunek, wyrażane w języku koreańskim 
- Park Chung Hee - dwie strony rządów prezydenta Korei Południowej
- Przejawy rasizmu na Półwyspie Koreańskim
- Kult Wielkiego Wodza - nienaruszalność pozycji Kimów w Korei Północnej

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału studentów i doktoratów wszelkich specjalizacji, ponieważ przede wszystkim liczy się interdyscyplinarne, wszechstronne oraz naukowe podejście do tematu. Jednocześnie, z uwagi na wieloaspektowność poruszanej tematyki, organizatorzy otwarci są na innowacyjne sposoby rozumienia kwestii "tabu", mających miejsce na Półwyspie Koreańskim.
Opłata konferencyjna w wysokości 40 złotych, zostanie wykorzystana na materiały konferencyjne i obiad dla uczestników. Nie zawiera się w niej opłata za nocleg. Na prośbę uczestnika organizatorzy oferują pomoc w znalezieniu noclegu. Wystąpienie nie powinno trwać dłużej niż 20 minut, a niezbędny sprzęt zostanie zapewniony.

Zapraszamy do odwiedzenia i śledzenia strony wydarzenia - tutaj~
Zgłoszenia, wraz z wypełnionym formularzem, można wysyłać do 17. kwietnia 2015r. Zainteresowani czynnym uczestnictwem mogą wysyłać je na adres:  intokorea.dkn@gmail.com


~*~

Ze swojej strony chciałabym jeszcze tylko dodać, że miałam już przyjemność uczestniczyć w I edycji konferencji w maju 2013r. - debiut na polskiej arenie naukowej obejmował temat "Żony, męczennice i szamanki. Koreanki kiedyś i dziś". Projekt miał wtedy na celu poszerzenie wiedzy słuchaczy w kwestii statusu i roli koreańskich kobiet zarówno w czasach współczesnych, jak i w przeszłości. Wykłady poszczególnych prelegentów były solidnie przygotowane, materiał ciekawy, a i od strony 'technicznej' wszystko było jak należy - przerwy, przekąski, itd. :) No i oczywiście, masa ciekawych ludzi, które miałam okazję wtedy poznać.w II edycji wydarzenia niestety nie mogłam uczestniczyć, dlatego tym bardziej nie mogę się doczekać tegorocznej! Relacja z eventu pojawi się na pewno :)

Polecam wszystkim mniej i bardziej zainteresowanym Koreą, a na zakończenie wrzucam fotkę sprzed dwóch lat~
od lewej: Jaeyong-Aneta (koleżanka z konferencji), mój Seoulmate Justyna (tęsknię!♥) no i ja :)

0 komentarze