OSTATNIE WPISY

Chuseok (추석)

4:43 PM ,


Chuseok (추석) - zwany również Hangawi (한가위) - czyli koreańskie Święto Dziękczynienia, zalicza się do największych świąt obchodzonych w Korei. Jest to czas, kiedy bliżsi i dalsi członkowie rodziny spotykają się, by oddać cześć swoim przodkom w podzięce za obfite żniwa i wszelką w życiu pomyślność. Obchody związane z Chuseok rozpoczynają się piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego i trwają trzy dni - w tym roku przypadały one na 26~29.września. 

1. ZADANIA PRIORYTETOWE

Przede wszystkim, rodzina jest 'zobligowana' do oddania czci przodkom w odpowiedni sposób. Dzielimy go na trzy części:

a) Charye (차례) - przygotowanie specjalnego stołu ceremonialnego. W jego skład wchodzą konkretne potrawy ułożone w odpowiedni sposób. Poprawny układ prezentuje się mniej więcej tak:

Rząd 1: owoce i desery/ciasteczka. Zazwyczaj jabłka, koreańskie gruszki, kasztany, persymony, owoce jojoba. Czerwone owoce powinny być ułożone po wschodniej stronie stołu, białe - po lewej. Wiadomo, że nie wszystkie elementy będą przynależeć konkretnie do danego koloru, ich ułożenie wymaga więc sporego zaangażowania - kiedyś wyczytałam, że w pewnej rodzinie rodzina dość długo zastanawiała się nad położeniem jabłek, które z zewnątrz wprawdzie były czerwone, ale za to w środku już białe :p

Rząd 2: suszone ryby/owoce morza, mięso i przystawki. W zależności od regionu, w tej części będzie królować mięso lub ryba właśnie. Rodzaje ryb/owoców morza wykorzystywanych do przygotowania tej części to np. dorsz czy kałamarnica. Jeśli przygotowana, to powinna być zwrócona w kierunku wschodu, natomiast ogon - zachodu. Kolorystyka potraw również i tu ma swoje znaczenie.

Rząd 3 i 4: zupy i potrawy o wysokiej zawartości białka.

Rząd 5: ryż, ciastka Songpyeon (송편) i alkohol. Miseczka z ugotowanym już ryżem, miseczka z ciasteczkami ryżowymi w kształcie półksiężyca oraz alkohol dla każdego przodka, któremu oddajemy cześć. 

Powyższy układ jest wzorem, na którym można się opierać, jednak liczba rzędów, tak samo jak ich zastawienie, różni się w każdej rodzinie. 

b) Beolcho (벌초) - oczyszczanie grobów zmarłych z chwastów i tym podobnych. 



c) Seongmyo (성묘) - składanie wizyt przy grobach przodków.



2. GRY I POZOSTAŁE TRADYCJE

a) Yutnori (윷놀이) - tradycyjna gra koreańska, której zasad uczę się od nowa przy każdym Chuseok czy Seollal (설날 - początek Nowego Roku ~wg kalendarza księżycowego~). Żeby nie robić rażącego w oczy kopiuj-wklej, podaję linka, w którym zasady są dość precyzyjnie opisane :) Wystarczy kliknąć TUTAJ. Grze w Yut towarzyszy zazwyczaj kaskada wrzasków szczęścia i tych mających doprowadzić do skuchy drużyny przeciwnej :P Filmik lepszej jakości przepadł wraz ze zmianą telefonu, ale udało mi się odzyskać filmik z instagrama, który nagrałam przy okazji tegorocznego Seollal :)




b) Ssireum (씨름) - koreańskie zapasy. Walka odbywa się między dwoma zapaśnikami wewnątrz piaskownicy lub na specjalnej macie. Zawodnicy przyodziani są w satpa (샅바) - kawałek materiału, który opasuje uda i biodra. Za pomocą siły rąk, nóg i pleców, zawodnik dąży do obalenia przeciwnika na podłoże. A jak to wygląda w praktyce? Poniżej filmik z jednego z wielu programów emitowanych w czasie Chuseok, nagrywanych z postaciami znanymi ze świata koreańskiego show-biznesu.

źródło: www.youtube.com

c) Ganggangsullae (강강술래) - tradycyjny taniec koreański. Kobiety ubrane w hanboki, łapią się za ręce i stojąc w kółku wykonują tradycyjne pieśni. 

źródło: www.youtube.com

d) chuseok'owe zestawy podarunkowe - chciałam to wypunktować głównie ze względu na... mielonkę o uroczej nazwie SPAM. Mogę z pewnością napisać, że Koreańczycy wariują na jej punkcie :p Uwielbiają ją przede wszystkim w formie smażonej - mój mąż np. szuka zawsze co lepszego odpowiednika SPAMu w polskich marketach i każe go sobie serwować w ramach weekendowego śniadanka haha. Jak dla mnie jest to trochę szokujące, bo smakiem przypomina naszą mielonkę tyrolską czy tę turystyczną, w formie konserwy na biwak :D 

mniam mniam~~
Wśród zestawów mielonkowych w oczy rzuca się też oczywiście Tteok (떡), czyli koreańskie ciasto ryżowe, na Chuseok w odmianie ciasteczek Songpyeon (손편).



Niestety, sama nie miałam jeszcze okazji spędzić Chuseok'u w gronie koreańskiej części swojej rodziny, w przyszłym roku wyjazd do Korei też mam w planach po obchodach tego święta :( Na razie pozostaje mi kakaotalkowe składanie życzeń teściom i zajadanie się mielonką Krakusa w Polsce :D

0 komentarze