OSTATNIE WPISY

Gyeongbokgung Palace (경복궁)

8:16 PM , ,

Gyeongbokgung, the Palace Greatly Blessed by Heaven.

Żaden pobyt w Seulu nie ma racji bytu bez wizyty w pałacach królewskich z dynastii Joseon. A przynajmniej w jednym z nich - i mowa tu właśnie o Gyeongbokgung, największym z Pięciu Wielkich Pałaców dynastii Joseon oraz najstarszym z nich - budowę obiektu rozpoczęto bowiem już w trzy lata po ustanowieniu dynastii, w roku 1395. Nazwa pałacu składa się ze słów ‘Gyeongbok’ (경복) oznaczającego ‘Wielce błogosławiony przez niebiosa’ oraz ‘gung’(), wskazującego  pałac. Dodatkowo przy pałacu znajdują się dwa muzea - National Folk Museum oraz National Palace Museum.

W pałacu można wyróżnić dwie części: zewnętrzną, tzn. Oejeon (외전) oraz wewnętrzną, Naejeon (내전). Na terenie Dziedzińca Zewnętrznego znajdowały się niegdyś pomieszczenia dla władcy oraz wyżej postawionych urzędników państwowych. Na Dziedziniec Wewnętrzny składały się prywatne kwatery rodziny królewskiej oraz ogrody.


Zima 2014
Pałac cieszył się świetnością do początku XX wieku kiedy to w Korei nastał okres okupacji japońskiej i zniszczonych zostało 90% z postawionych tu kwater. Bardziej nowożytna historia pałacu to stopniowe odbudowywanie zniszczonych przez Japończyków budynków.

Pałac Gyeongbokgung otoczony jest 5-metrowym murem o łącznej długości 2,400 metrów. który to mur przecinają cztery bramy: Geonchunmun (건춘문) na wschodzie, Sinmumun (신무문) na północy, Yeongchumun (영추문) na zachodzie oraz Gwanghwamun (광화문) na południu, główną bramę, przez którą dostajemy się do środka. Nazwy bram symbolizują kolejno: wiosnę i drzewo, zimę i wodę, jesień i metal oraz lato i ogień.



Po przekroczeniu bramy Gwanghwamun po lewej stronie znajduje się National Palace Museum, po prawej zaopatrujemy się w bilety. Jeśli ktoś zamierza odwiedzić wszystkie pałace oraz Jongmyo Shrine można zaopatrzyć się w bilet do wszystkich miejsc, z tym że jest on ważny tylko przez 30 dni.

Po przejściu przez bramę Geunjeonmun (근정문) przechodzimy do jednego z jednej z moich ulubionych części pałacu - dziedzińca prowadzącego do sali tronowej Geunjeongjeon (근정전), z kolorowymi sufitami oraz dość znanym malowidłem znajdującym się za tronem ustawionym pośrodku sali – schematyczne góry, słońce oraz księżyc, które to dzieło można czasem zobaczyć w dramach historycznych. Sama sala znajduje się w budynku osadzonym na czymś co przypomina podwójny kamienny piedestał, na którym umieszczone są kamienne znaki Chińskiego Zodiaku oraz czterech strażników mających za zadanie obronę króla przez złymi duchami. 





Blue Dragon, jeden z czterech strażników
White Tiger, również strażnik
Jeden ze znaków zodiaku - Monkey


Patrząc w tył z Geunjeongjeon - tak zwane spotkanie tradycji z nowoczesnością
Idąc wciąż prosto przechodzi się do Sajeongjeon (사정전) – miejsca co porannych spotkań króla z doradcami i omawiania sytuacji politycznej kraju.

Pięknie jest również przy pawilonie Gyeonghoeru (경회루), wybudowanym na stawie budynku, w którym urządzano bankiety np. dla uczczenia wizyt z zagranicy.



Gangyeongjeon (강녕전), Gyotaejeon (교태전) – główne kwatery króla, w których mógł on się relaksować czytając, pijąc herbatę czy spotykając z konkubinami. Gyotaejeon służył jako rezydencja królowej.






Pawilon Hyangwonjeong (향원정) na stawie Hyangwonji. Malutki pawilon, miejsce, w którym w 1895 roku królowa Myeongseong (żona króla Gojong, tak, ta ze ślubu w pałacu Unhyeongung) została zamordowana przez Japończyków, co było ponoć związane z aktywnością królowej na arenie międzynarodowej.



Od pawilonu Hyangwonjeong już krótka droga do National Folk Museum of Korea, w którym można poduczyć się z procesu przygotowywania kimchi albo historii Korei. 



Przy drodze od muzeum do wyjścia pooglądać możemy replikę tradycyjnej koreańskiej wioski i różnego rodzaju rzeźby i figurki poustawiane po obu jej stronach. O samym muzeum i jego otoczeniu więcej będzie jednak w osobnym poście także.. stay tuned.






0 komentarze